مقالات, طلاق به درخواست زوجه, وکیل دعاوی خانواده

تجدید فراش

تجدید فراش و شرایط آن

تجدید فراش یکی از مسائلی است که جنبه های حقوقی و قانونی مختلفی دارد. ازدواج یکی از مقدس ترین اعمال و فعالیت های بشری در میان تمامی جوامع جهانی، تمامی ادیان و حتی در میان افرادی که بی دین هم هستند، می باشد. در یک ازدواج و در میان یک زن و شوهر اتفاقات و شرایط مختلفی ممکن است پیش بیاید که یکی از آن ها ازدواج مجدد مرد یا زن است. ازدواج مجدد به دلایل مختلفی ممکن است توسط هر یک از زوجین اتفاق بیفتد که عواقب حقوقی خاص خودش را دارد و تحت شرایطی طرف دیگر بنا بر ازدواج مجدد همسرش می تواند درخواست طلاق دهد. در ادامه بحث تجدید فراش هم همراه بهترین وکیل تهران دادجویان بمانید تا بهتر و بیشتر در مورد مسائلی مثل شرایط ازدواج مجدد مرد، اجازه ازدواج مجدد مرد از دادگاه، شرایط تجدید فراش، وکیل خانواده تهران و… بدانید.

شرایط ازدواج مجدد مرد

قبل از این که به شرایط ازدواج مجدد مرد یا شرایط تجدید فراش بپردازیم، بیاید که کمی تعریف ازدواج را مرور کنیم. به لحاظ تعریفی ازدواج یک نوع قرارداد مقدس و قانونی بین زن و مرد است که به موجب آن می توانند یک زندگی مشترک را تشکیل دهند. این قرارداد تعهدات و وظایفی را برای طرفین ایجاب می کند که در قانون بصورت مشروح در مورد آن سخن گفته شده است. ازدواج در ایران به لحاظ نوع به دو دسته عقد موقت و عقد دائم قابل انجام است. عمده ترین تفاوت عقد موقت با عقد دائم در مدت دار بودن عقد موقت است و می بایست بصورت صریح مشخص شده باشد اما اگر چنانچه اشاره ای به مدت نشده باشد غالبا مبنا بر دائمی بودن نکاح است.

تجدید فراش و شرایط آن

تجدید فراش و شرایط آن

اما همان طور که پیش تر هم به آن اشاره شد یکی از مسائلی که ممکن است در ازدواج پیش بیاید، تجدید فراش یا ازدواج مجدد مرد یا زن است که به معنای ازدواج مجدد مرد یا زنی که خودش همسر دارد است. در قرآن به مردان اجازه داده شده است که چهار همسر دائم و به تعداد نا محدود همسر موقت (صیغه ای) داشته باشند، صرف نظر از آنکه در اسلام این امر مشروط به رعایت عدالت گردیده است اما این شرط ضمانت اجرائی نداشته زیرا عدل از آن حقی برای زن ایجاد نمی نماید.

اما با همه این احوال قانونگزاران در قانون حمایت خانواده در سال ۱۳۵۳ (ماده ۱۶) با وجود مخالفت فقهاء موفق گردیدند که اصل را برممنوعیت ازدواج مجدد مردان قرار دهند و شروط و استثنائاتی را برای ازدواج مجدد یا تجدید فراش قرار دهند. در صورتی که بخاطر ازدواج مجدد یا تجدید فراش همسرتان می خواهید درخواست طلاق دهید، می توانید به سایت گروه حقوقی معتبر دادجویان مراجعه نمایید.

شرایط تجدید فراش

برابر ماده 16 قانون حمایت از خانواده ( مصوب 1353 ) 9 شرط برای اجازه ازدواج مجدد به مرد ذکر کرده است. در قسمت پایینی این پاراگراف شرایط تجدید فراش یا ازدواج مجدد مرد را با هم نظاره گر هستیم.

اعتیاد زن: يكي ديگر از شرايطي که از عوامل چند زني است، و از شرایط  تجدید فراش محسوب می شود ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر است، که با توجه به تشخیص دادگاه اگر به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند و ادامه زندگی زناشويي را غیر ممکن کند. به بیانی دیگر اعتیاد زن در صورتی مجوز اختیار زن جدید خواهد بود، که این اعتیاد مضر باشد، یعنی عادت ‌ها و اعتیادهایی که انسان را به نابودی می ‌کشاند و اثرات مخرب میتواند بر زندگی مشترک داشته باشد و زیان‌های آشکاری دارد باعث اجازه ارائه ازدواج مجدد مرد از دادگاه می شود. اعتیاد هایی مثل اعتیاد به تریاک، مرفین، هروئین و الکل و…. که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد می کند و باعث از هم ‌پاشیدگی نظام خانواده و مانع از انجام تکالیف زناشويي زن می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: نحوه رجوع بعد از طلاق

محکومیت زن: به موجب بند ۸ ماده ۸ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۵۳ که می ‌گوید چنانچه محکوم مرد باشد، زن می‌ تواند تقاضای طلاق کند و در صورتی که محکوم زن باشد مرد می‌ تواند بدون تحصیل اجازه او مجددا زناشویی کند. همچنین هر‌گاه زن به حکم قطعی به مجازات حداقل پنج سال حبس محکوم شده باشد و این حکم در حال اجرا باشد شوهر می‌ تواند همسر دوم اختیار کند و اجازه ازدواج مجدد مرد از دادگاه یا همان اجازه تجدید فراش صادر می شود. اما اگر اجرای حکم پایان یافته باشد شوهر مجاز به زناشویی مجدد نخواهد بود چه دیگر مانعی در راه زناشویی او نیست. یکسری دیگر از شرایط تجدید فراش را در قسمت پایینی با هم می بینیم.

  • رضایت همسر اول.
  • همسر اول  قادر به ایفای وظایف زناشویی نباشد.
  • عدم تمکین زن از شوهر.
  • ابتلا زن به جنون یا امراض صعب العلاج.
  • ترک زندگی خانوادگی از طرف زن.
  • غایب بودن یا مفقود الاثر شدن زن.
  • عقیم بودن زن دلایل.
تجدید فراش و شرایط آن

تجدید فراش و شرایط آن

اجازه ازدواج مجدد مرد از دادگاه

مراحل و نحوه اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه يا اجازه تجدید فراش به عبارت زیر هستند.

 1 – مرد می تواند به كمك وکیل خانواده تهران حرفه ای مثل وکیل خانواده دادجویان یا به تنهایی، با به همراه داشتن دلایل و مستندات و به همراه مدارک شناسایی به دفتر خدمات الکترونیک قضائی و دادخواست را به طرفیت همسر اول خود تنظیم نماید و خواسته خود را ” تجویز اجازه ازدواج مجدد ” از دادگاه درخواست نماید.

2 – پس از ارجاع به شعبه و رسیدگی، قاضی پرونده پس از اقدامات ضروری و تحقیق از آن و پس از احراز توانایی مالی مرد و اجرای عدالت بین همسران چنانچه دلایل او را قوی بیابد به شوهر اجازه ازدواج مجدد يا همان اجازه تجدید فراش می دهد و در صورتی که مرد شرایط مالی مساعدی نداشته باشد و این امر برای دادگاه محرز شود که مرد نمی تواند از پس از هزینه های زندگی براید  با داد خواست مرد برای ازدواج مجدد مخالفت می کند.

کسب اطلاعات بیشتر: نحوه حذف نام همسر از شناسنامه

حقوق زن در تجدید فراش مرد

بعد از ازدواج ‏مجدد مرد، دو حق‏ برای زن ايجاد می‌شود که یکی اجرای‏ عدالت ‏و دیگری حق ‏طلاق است یعنی هرگاه که زوجه بخواهد می تواند دادخواست طلاق به درخواست زوجه را ارائه دهد. مردی که تجدید فراش کند و دو تا چهار همسر داشته باشد باید رفتار او با زنانش آنچنان باشد که هیچ یک از زنان نسبت به دیگری احساس بر‌تری نکنند، یعنی باید در خوراک، پوشاک و مسکن بین زنان خود مساوات را رعایت کند. و همچنین غیر از نیاز مادی شوهر باید در معاشرت با زنان خود نیز عدالت را رعایت کند.

البته دادگاه‌ها عملا اجرای عدالت را صرفا از باب تمکن مالی مورد توجه قرار می‌دهند و زن نمیتواند صرف بی‌عدالتی و تبعیض بین زنان موجب طلاق باشد بلکه عسر و حرج ناشی از این بی‌ عدالتی و تبعیض است که مبنای حق در خواست طلاق برای زن می‌شود و این عسر و حرج باید به دادگاه ثابت شود.

وکیل خانواده تهران

در طول مقاله تجدید فراش، مطالبی بیان شد که امید است برای شما مفید واقع شده باشند. اگر که متاسفانه زندگی مشترک تان به مرحله ای رسیده که دیگر امکان ادامه آن وجود ندارد، و متاسفانه به فکر طلاق و جدایی هستید، به شما توصیه می شود که سری به سایت گروه حقوقی دادجویان بزنید، از مطالب مفید آن ها در حوزه مسائل حقوقی بهره ببرید، در صورت نیاز با گروه وکلای خانوده آن ها که از بهترین وکیل طلاق توافقی تهران و حومه آن می باشند مشاوره بگیرید، و پرونده حقوقی تان را فارغ از موضوعی که دارد به آن ها بسپارید تا به بهترین شکل و در کوتاه ترین زمان ممکن، با توجه به تجارب و مهارتی که دارند، پرونده تان را به نتیجه دلخواه شما برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *